O kapele RICHARD

Historie

Kapela RICHARD je hudební skupina, složená z profesionálních muzikantů, která se na hudební scénu vydala již v roce 2006. Původně začínala jako revivalová kapela zaměřující se na tvorbu slovenského zpěváka Richarda Müllera a k této etapě rovněž nostalgicky odkazuje její název

V současnosti se však kapela RICHARD ubírá především cestou vlastní hudební tvorby, která staví na spojení dobrých textů s chytrou muzikou.

Styl

Originální aranžmá frontmana skupiny Josefa Ferdy společně s výraznou dechovou sekcí vytváří styl, který je možné připodobnit k produkci muzikantů typu Phila Collinse nebo Toma Jonese. Díky vysoké poptávce pořadatelů hudebních akcí se kapela Richard, vedle vlastní tvorby, stále vrací ke skladbám Richarda Müllera, ovšem ve zcela odlišném hudebním pojetí, než jsou posluchači tohoto slovenského interpreta zvyklí.

Hudební skupina disponuje nástrojovou rozmanitostí a to zejména díky tomu, že všichni její členové jsou multi-instrumentalisty. Všichni muzikanti jsou taktéž součástí velkého symfonického dechového orchestru Hudba Hradní stráže a Policie ČR, který se řadí k evropské i světové špičce.

Současnost

Kromě koncertní produkce na klubových scénách také hrajeme při různých oslavách měst a obcí, pivních slavnostech a vinobraní. Účastníme se rovněž hudebních festivalů, plesů i firemních večírků.

Kapela RICHARD se může pyšnit spoluprací s výbornými zpěváky - Tomášem Savkou a Gabrielou Urbánkovou, jako rovněž i s jedním z nejlepších textařů všech dob v české kotlině, panem Michalem Horáčkem, který se stal kmotrem druhého alba kapely RICHARD - Andělé.

Členové kapely RICHARD

Josef Ferda

Josef Ferda

Frontman, zpěv, kytara, klavír

V letech 1986 - 1992 studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, obor klarinet. Následuje vojna u Hudby Policie Ostrava, kde setrvává dalších 7 let až do jejího zániku. Poté se, díky úspěšně vykonanému konkurzu, přesouvá do Prahy k Hudbě Hradní stráže a PČR. Zde střídá různé nástroje, počínaje klarinetem, přes saxofony, až po kytaru. Zde také vzniká myšlenka založit kapelu RICHARD s partou podobně smýšlejících nadšenců. Je šťastně ženatý a má dospělého syna (21 let) a malinkou, krásnou dcerušku.


Jan Svatoš

Jan Svatoš

Klávesy, flétna

Borec z Domažlic. Už od útlého věku na něm rodiče zkoušeli všelijaké píšťaly, co doma objevili. Tato snaha nakonec vedla až k jeho studiu na Vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem, kterou absolvoval na příčnou flétnu. Po těchto studiích a po zdárném konkurzu se ocitl u Hudby Hradní stráže a PČR, kde potkal, dle jeho slov, osudovou osobu – Tatu. Společně s ním začaly vznikat první pokusy o skladby, které nakonec vedly ke vzniku kapely RICHARD. Kromě několika neřestí (o kterých každému zvědavci poví osobně) má vysněnou manželku a dvě krásné děti.


Jaroslav Šťastný

Jaroslav Šťastný

Basová kytara, kontrabas, tuba

Rodák z kraje Bohumila Hrabala - Nymburska. Muzikantké kariéře Jardy předcházelo studium na průmyslovce, až poté vystudoval pražskou konzervatoř, po jejímž absolvování nastupuje v roce 2006 k Hudbě Hradní stráže a PČR. Z tohoto data je patrné, že stojí hned od počátku u zrodu kapely RICHARD. Spolu s bicí soupravou v kapele tvrdí muziku na basovou kytaru. Když je zapotřebí, vezme i kontrabas nebo také tubu. Je šťastně (jak jinak, když je od narození Šťastný!) ženatý a má syna.


Michal Cudlín

Michal Cudlín

Bicí nástroje

Michal se narodil a vyrůstal na Vysočině ve Světlé nad Sázavou. Bicí nástroje vystudoval v letech 2001 – 2007 na Vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem a poté se vydal na dráhu hudebníka v orchestrech ozbrojených složek. U Vojenské hudby v Táboře působí v letech 2007 – 2010 a po jejím zániku v roce 2010 nastupuje na základě úspěšného vykonání konkurzu do Prahy k Hudbě Hradní stráže a PČR, kde hraje doposud. Jeho příchod k tomuto tělesu je zcela načasovaný, jelikož po odchodu původního bubeníka z Richarda se stává kmenovým hráčem na bicí v této formaci. Jeho snem je jednou v budoucnosti chov ovcí na Vysočině. Jako jediný člen kapely Richard není ženatý, avšak je šťastně zadaný.


Pavel Hromádka

Pavel Hromádka

Trumpeta

Pavel pochází z Valašska v podhůří Beskyd. Jeho muzikantská kariéra započala na ostravské konzervatoři, kam nastupuje už jako odborník na tatrovky po SOU Tatra Kopřivnice. Nad tatrovkami ale nakonec vítězí trumpeta – chvála Bohu – a Pavel studuje trumpetu dál na JAMU v Brně. Po profesionálním působení v Janáčkově filharmonii v Ostravě, přechází k velkému dechovému orchestru – Hudba Policie Ostrava a po jejím zániku pak do Prahy k Hudbě Hradní stráže a PČR. I tento geniální hráč na trumpetu je od začátku také i členem kapely Richard. Je velkým fandou „tvrdé“ metalové a hardrockové muziky, působí jako encyklopedie v tomto oboru (můžete se jej zeptat na cokoliv, vždycky zná odpověď!). Je ženatý a má pět dětí.


Martin Kasa

Martin Kasa

Soprán, tenor saxofon

Martin pochází z lázeňského města Teplice v Čechách. Hru na klarinet vystudoval ve Vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem v letech 1982 – 1986 a na Konzervatoři v Teplicích v letech 1993 – 1995. Působil ve Vojenské hudbě v Plzni a Ústřední hudbě AČR v Praze. Od roku 1993 je členem orchestru Hudby Hradní stráže a PČR , kde hraje na klarinet, saxofony a kytaru. V kapele Richard je od roku 2021, kde hraje na soprán a tenor saxofon.


Petr Peremský

Petr Peremský

Trombon

Narodil se v 80. letech v Mostě, kde na místní hudební škole začal hrát na  trombon. I přesto, že nepochází z hudební rodiny, vzplanul v něm velký zájem o hudbu, především díky kvalitnímu vedení Zdeňka Hasila a také podpoře svého staršího bratra Zdeňka. To mělo za následek odchod ve čtrnácti letech do Prahy, kde za velké podpory svého učitele Josefa Šimka studoval konzervatoř a později také AMU. Po studiích se mu podařilo udělat konkurz do profesionálního dechového orchestru - Hudby Hradní stráže a PČR, kde poznal Pepu Ferdu alias Tatu a mohl se stát součástí tehdy ještě revivalové kapely, dnes už kapely RICHARD.